Fit i v padesáti

Tělo ženy prochází zkrátka v tomto věku hormonálnímizměnami, které pak často způsobují, že máme výkyvy nálady, jsme třeba i depresivní, špatně spíme, obtěžují nás návaly horka, také můžeme začít přibírat. A právě to lze dost ovlivnit. Pomůže nám pohyb, sport!
Metabolismusje sice už pomalejší, ale jde to! Konec různých a zbytečných výmluv, které nás jen zdržují. Musíme konečně do svého denního programu zařadit pohyb. Ten nás v kombinaci s vhodným způsobem stravování udrží ve formě. Hned se budeme cítit lépe a budeme i lépe vypadat!
cvičení na zemi.jpg

Konec povalování!
Okamžitě zažeňte myšlenku, že budete málo jíst a pohyb nebudete potřebovat! To je hodně špatný nápad.
V tomto věku jsme citově labilnější a rády si dopřejeme něco sladkého na uklidnění. Proč se (občasného!) mlsání vzdávat, když nám dělá dobře na nervy. Takže pohyb ano! A můžeme začít pomalu, krůček po krůčku. Každá aktivita se počítá. I ta malá, krátká. Je potřeba více chodit pěšky, nevyhýbat se schodům, vyhýbat se výtahům a eskalátorům (co jen toho najezdíme třeba v obchodních centrech, že). Nejdříve to možná bude problém, po nějaké době nám to ovšem bude připadat naprosto přirozené. Ani to nebude příliš namáhavé. Pak je pravý čas na nějaký namáhavější pohyb.

Jaký sport vybrat?
Hlavní je vybrat takovou aktivitu, která nás baví. Jedině pak je tu předpoklad, že u ní zůstaneme dlouhodobě. Na odbourávání tukových polštářků je nejvhodnější ten druh pohybu, který nás dostane na tepovou frekvenci v rozsahu asi 110 až 130 tepů za minutu. Poznáme ji tak, že si při sportu stihneme povídat. Tyto informace jsou samozřejmě orientační. Je to záležitost značně individuální, závislá na mnoha faktorech (zdravotní stav, celková tělesná kondice a jiné). Vhodné jsou vytrvalostní sporty (např. jízda na kole, plavání, nordic walking). Ale můžeme si zahrát třeba volejbal nebo jiný míčový sport. Výborná je turistika. Na výlet vytáhneme celou rodinku. Chodíme na svižné procházky. Ideálním trenérem je v tomto případě náš pes.
žena a záchranný kruh.jpg

Ať už vybereme cokoli, musíme myslet na to, že smysl má jen pravidelný pohyb. Jen tak nabereme svalovou hmotu a bude nám to lépe spalovat!