Online knihy

Online knihy mají své výhody i nevýhody. Knihomolové se dělí na dva tábory. Jeden tábor je zásadně proti online knihám a nedá dopustit na klasický papír, druhý tábor je ovšem vítá jako dobrou alternativu.
ebook a kniha 
VÝHODY
·         Jsou skladné. Už nemusíte v kabelkách či batozích tahat těžké bichle. Všech 600 stran vaší rozečtené knihy se vám jednoduše vměstná do malé čtečky či tabletu.
historické knihy
·         Jsou vždy dostupné. Nemusíte obíhat všechna knihkupectví ve městě a nemusíte čekat, až se v knihovně v množství rezervací konečně dostanete na řadu. Můžete je mít ihned a hnout přitom pouze prstem.
·         Jsou v knihovnách k zapůjčení. Většina knihoven nabízí výpůjčky online knih. Vy si je tak můžete pouze stáhnout a vychutnávat si čtení. Žádné dlouhé čekání nebo chůze do knihovny, můžete číst hned.
·         Jsou levnější. Pokud si chcete knihu koupit, bude vás stát méně než klasická papírová kniha. A tak si místo jedné knihy můžete koupit třeba rovnou dvě.
·         Nepotřebujete záložky. Pokud patříte mezi lidi, kteří své záložky neustále ztrácejí a pak po kapsách hledají zapomenuté účtenky, aby si jimi založili knihu, pak vás u online knih jistě potěší, že žádné záložky nepotřebujete. Knihu si založíte online záložkou.
·         Nepotřebujete lampu. Při večerním čtení už nemusíte své spolubydlící rušit rozsvíceným světlem, čtečka nebo tablet vám písmo osvítí.
·         Jsou ekologické. Pokud pomineme nutnost nabíjení zařízení, na výrobu online knihy nebyl poražen ani jeden strom.
 
NEVÝHODY
·         Nevoní. U online knihy si zkrátka neočicháte vůni nových stránek. A to je velká škoda, vůně nových knih je oblíbená snad mezi všemi knihomoly.
·         Musíte oželet zvuk šustících stránek. Online knihy zkrátka žádné stránky nemají.
e kniha kindle
·         Nemáte tak snadný přehled, jak rychle se blížíte ke konci, mnohdy ani nevíte, na jaké stránce se právě nacházíte.
·         Potřebujete mít vlastní zařízení, abyste si knihu mohli přečíst. Je tedy potřeba, abyste byli alespoň minimálně technicky zdatní. Pro starší lidi už online kniha nemusí být to pravé ořechové.
·         Nemůžete si je vystavit do knihovny. Všechny online knihy máte zamčeny v tabletu a vaše knihovnička se tak může začít ztrácet pod vrstvou prachu.
·         Mohou nastat problémy s elektronikou. Ať už je to slabá baterka, potíže s formátem nebo aktualizace, nikdy si nemůžete být plně jisti tím, že vaše kniha bude fungovat.