Deep web: V hlubinách internetu

K vysvětlení pojmu deep web, česky hluboký web, se často užívá známý obrázek ledovce na moři – to, co vidíme nad hladinou, je pouhý zlomek v porovnání s částí ledovce, která se ukrývá pod vodou. Přesně tak to funguje i na internetu. Vrchol ledovce tvoří takzvaný surface web, hluboko pod hladinu pak zasahuje deep web. Odhaduje se, že deep web obsahuje 4 bilióny stránek, což je 400 až 500x více než na surface webu. Jsou to stránky a soubory, které nejsou dohledatelné běžnými internetovými vyhledávači, jako je Google či Seznam, takže pro nás, běžné uživatele internetu, zůstávají de facto ,,skryty“.
deep web
Je  však naprosto mylné domnívat se, že obsah deep webu je před námi skryt z nějakého nekalého úmyslu. Jedná se jednodušše o jakkoli zaheslovaný obsah na internetu, takže pokud se přihlásíte do vašeho emailu nebo na svůj účet na Facebooku, nacházíte se vlastně na deep webu. Je to logické – představte si, že by si někdo jen tak vygoogloval všechny emaily, co jste kdy odeslali, nebo vaše facebookové konverzace s kamarády!

Deep web versus darknet
Hodně lidí si deep web plete s darknetem. Darknet sice také není běžnému uživateli přístupný, ale od deep webu se jednoznačně liší svým obsahem, jenž je často ilegální. Právě zde probíhá černý trh se zbraněmi, drogami nebo dětskou pornografií. Dokonce si můžete najmout hackera nebo vraha.
muž po tmě
Snad nejznámějším černým trhem celého darknetu byl Silk Road pojmenovaný po dávné obchodní stezce vedoucí z východní Asie do Středomoří. Silk Road byl spuštěn roku 2011 a fungoval de facto na stejném principu jako Amazon, akorát místo běžným kategorií jako Elektronika nebo Dámské oblečení byste tu našli kategorie Drogy či Zbraně. V roce 2015 byl zakladatel Silk Road zatčen a následně odsouzen na doživotí. Již krátce po zablokování webu byl založen trh Silk Road 2 a později Silk Road 3. Na těchto trzích se platí kryptoměnami, jako je například Bitcon. Uživatelé, kteří takové weby vyhledávají, samozřejmě využívají nástroje k anonymizaci, jako například prohlížeč Tor, který po jejich návštěvě zamaže stopy