Větvička jako záruka štěstí

Zdobení jedličky, smrčku nebo borovice je u nás natolik zažitá, jako by pocházela z dávné minulosti. Přitom se do našich domovů dostala až po první světové válce.
zmrzlá větvička
–         Do té doby kouzlily vánoční atmosféru jehličnaté větve, zavěšené nad štědrovečerním stolem.

–         Tyto ozdobené větvičky měly přinášet štěstí do domu a ochraňovat jejich obyvatele.

–         Proto koledníci takové větve při svých obchůzkách rozdávali.

Nejprve si je zavěšovali do svých příbytků cechovní mistři, a to už v šestnáctém století. A jelikož lidé rádi přebírají to, co mají ti výše postavení, a ještě k tomu je to hezké, dostala se větvička brzy všude. V devatenáctém století byste těžko hledali domácnost, kde by tato voňavá okrasa chyběla. Jen katolické církvi se to moc nelíbilo, považovala to za pohanský zvyk.
stromečky z perníku

Nejen liška Bystrouška je dílem pana Těsnohlídka

Lidé si ale na tento symbol Vánoc tak zvykli, že už si ho nenechali vzít a časem z větvičky vyrostl celý strom.

Ten se nejprve objevil v Německu,kde na něho zavěšovali
–         jablka
–         ořechy
–         perníčky
–         různé další dobroty
–         a později přidali zapálené svíčky.

Dnes už si neumíme bez stromku Vánoce vůbec představit. A to nejen doma, ale i na náměstích a některých návsích. Tento zvyk u nás zavedl spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který se svými přáteli našel v lese u Bílovic promrzlé sedmnáctiměsíční děvčátko. Roku 1924 postavili na náměstí v Brně strom, pod který měli nosit lidé dary pro opuštěné děti. Sbírka přispěla k otevření brněnského dětského domova a tradice Stromů republiky trvá dodnes.
ozdobený vánoční strom na náměstí
Jen malá zajímavost na konec. Nevyšší živý vánoční strom byl v Tasmánii, měřil celé osmdesát čtyři metry. A dalo by se říci, že byl nejen vánoční, ale i obytný. Aktivisté chtěli tento několik staletí starý eukalyptus zachránit před těžbou, a tak se na něho nastěhovali a ozdobili ho roku 2003 třemi tisíci světýlek. Myslím, že ho viděl i Ježíšek.