Skrytá hrozba v růžovém světě

Když se na přelomu tisíciletí začal v českých domácnostech objevovat internet, odborníci jásali. Skvělé! Budeme teď moci komunikovat s celým světem, tolik si zjednodušíme život a ušetříme spoustu času!
V bláhovém opojení byli téměř všichni nadšenci hluší ke skrytým hrozbám, jež se mohou ve zdánlivě dokonalém světě skrývat. Jako by nikdo nechtěl věřit skeptikům, kteří zdvihali varovně prst. Všechno se zdálo být ideální. Děti si našly nový druh zábavy, rodiče se mezitím mohli namísto věnování se svým ratolestem soustředit na vlastní zábavu.

online

Nadšení a pestrá paleta zábavy
Internet skýtal tolik možností, že jeho vnadám naplno podlehli všichni, kteří měli k jeho sférám přístup.
Chcete si najít něco o své oblíbené kapele? Nemusíte chodit do knihovny, stačí zapnout počítač a v mžiku máte před sebou vše, co potřebujete vědět, a ještě mnohonásobně více.
Máte chuť se trochu odreagovat a zahrát si střílečku proti člověku, který je třeba na druhém konci republiky?
Hledáte novou známost a nebaví vás chodit do společnosti? Nevadí, máte přece seznamovací portály, chaty, kde si po jednoduché registraci můžete psát, s kým chcete.
Nadšení, že je před vámi svět neomezených možností, jež jste dosud znali maximálně z časopisů o nových technologiích, je skutečně opojné.
Tak opojné, že nám nakonec může i zevšednět.

web

Temné stíny slunečných dní
Kdo má dostatečně ostrý zrak a částečně i vizionářské schopnosti, toho následující roky nemohly překvapit. Ze studnice zábavy, kterou nám internet dennodenně servíroval, se postupně začala stávat obyčejná tuctová činnost, na níž se však mnoho z nás začalo stávat závislým.
Dny, kdy jsme nezapnuli monitory počítačů, později notebooků, tabletů, chytrých telefonů, se stávaly světlou výjimkou. Komunikaci z očí do očí postupně stále více nahrazovaly virtuální písmenka v chatovacích místnostech.
Jako by se reálný svět, to, co je kolem nás, začal zvolna rozplývat. Jeho krásy i temné kouty nám zůstávají zapovězeny. Otevřeme ještě někdy oči a začneme vnímat skutečnost našeho bytí.