Vše o podlahových palubkách

Nejen, že je dřevěná podlaha teplá a příjemná na dotek, vyznačuje se také dlouhou životností a je naprosto bezpečná pro alergiky. Vypadá krásně jak v interiérech, tak i na verandách a balkonech domů. Při její výrobě se používá kvalitní masivní dřevo a pokud je správně ošetřeno, můžete jej použít ve všech místnostech, třeba i v koupelně.
Moderní dřevěná ložnice

Podlahové palubky přidají na designu vašeho pokoje a zároveň tento prostor neuvěřitelně zútulní. Při jejich instalaci je nutné dodržovat určité zásady. Pokud si tedy nejste jistí správným postupem, nechejte raději pokládání na profesionálech. Níže jsme pro vás shrnuli několik rad, které vám mohou pomoci.

Nejprve si vyčíslete, kolik budete potřebovat materiálu. Šířka palubky je vždy dána včetně pera. Pero bude při montáži spojováno s drážkou další palubky. Samotná krycí šířka bude tedy ve výsledku menší, nezapomeňte tedy počítat s rezervou. Rezervu je možné stanovit zhruba na 5-10 % ze spočítaného materiálu. To že máte něco v záloze uvítáte také v případě, kdy bude potřeba něco opravit.

Další důležitá věc, kterou nezapomeňte zohlednit je tloušťka palubek. Jinou tloušťku budete používat v interiéru a jinou v exteriéru. U venkovních obkladů je minimální tloušťka stanovena na 19 mm, uvnitř domů by měla odpovídat statickému zatížení. Dřevo neustále pracuje, proto u venkovních palubek volte takové, které mají delší pero.
Podlahové palubky

Nezapomínejte, že vlhkost ovlivňuje vlastnosti dřeva. Jelikož je to přírodní materiál, tak neustále přijímá, drží a taktéž vydává vlhkost, což má za následek změnu tvaru a rozměrů. Abyste docílili toho, že si dřevo tzv. zvykne na okolní vlhkost a vy jste je tak instalovali se stejnou vlhkostí jakou má okolní prostředí. Rozbalte je a nechte je nejprve aklimatizovat.

Důležitá je správná povrchová úprava. Podlahové palubky se zpravidla upravují až po montáži. Úpravu provedete prostřednictvím elastického laku, olejů, či vosků. Podlahy z měkkého dřeva jsou zpravidla náchylné na mechanické poškození. Pokud tedy plánujete použít právě měkké smrkové či borové dřevu měli byste se dopředu smířit s pár škrábanci nebo dolíky.