V malém bydlení je vzácný každý centimetr!

Bydlení je v dnešní době dost drahé. A čím je byt větší, tím je obvykle také dražší. Není divu, že velká část obyvatel velkých měst si vybírá k bydlení hodně malé byty. Ale i když naše rodina není moc velká, máme přeci jen dost věcí, které tam potřebujeme poskládat. A samozřejmě bychom chtěli mít byteček hezký a útulný! Umíme malý byt správně zařídit? Když si vezmeme na pomoc osvědčené pomocníky, jako jsou dobrý metr, bílá barva v interiéru, vestavěné skříně do chodby, patrové postele do dětského pokoje nebo víceúčelové vybavení, jistě to zvládneme! Na co se zaměřit?

plán bytu a metry na měření

Nábytek

V malém bytě je třeba každý centimetr prostoru dobře využít. Musíme na to stále myslet a velmi dobře měřit! A volit do něj nábytek na míru. Je dražší, ale pokud nám to naše finanční situace dovoluje, necháme si ho v malém bytě udělat co nejvíce. Jedná se zde o investici, která se určitě vyplatí. Jinak se alespoň při nákupu vyhýbáme hodně robustnímu nábytku a velkým čalouněným kusům. Vhodné jsou naopak světlé dřevěné patrové postele v pokojích dětí, nábytek na nožkách do obývacího pokoje či jídelní stůl a židle z tenkých kovových konstrukcí. Dobrou volbou je také použití kousků zavěšených na stěnách, tzv. levitujícího nábytku. Mohou to být malé i větší police, ale i větší skříňky.

obývací pokoj se světle modrou sedačkou a pracovním koutkem

Světlo

Do bytu pustíme co nejvíce světla! To ho dokáže opticky zvětšit. Když se nedostává denního, pomůže to umělé. Vhodné jsou třeba úsporné led „bodovky“, lišty či panely. Nebojíme se použití poloprůhledných a průhledných materiálů. Dají se použít na dveře i stěny. Byt samozřejmě rozsvítí, když je světle vymalováno! Nemusí jít jen o bílou klasiku, ale i jiné barvy ve světlých odstínech. Hezky vypadá v malém prostoru nejen žlutá, zelená či modrá, ale i světlá hnědá nebo šedá.

Multifunkční vybavení

Další možností, jak si s nedostatkem místa v našem bydlení poradit, je vybavit minidomácnost šikovnými pomocníky. Takovými, co toho zvládnou více najednou. V kuchyni to může být multifunkční sporák, s prádlem si rychle poradí pračka se sušičkou a v obýváku rozkládací sedačka a stolek se šuplíky.