Pomůže kita v rukou známých osobností zvýšit popularitu plemene?

Japonsko je mimo jiné proslulé svými špicovitými plemeny psů. Z nich je zdaleka nejznámější akita inu. Ta po velmi dlouhou dobu patřila k velmi ceněným rasám a její prodej mimo Japonsko byl zakázán. To však dnes již neplatí. Chovatelské stanice akit najdeme prakticky po celém světě, včetně České republiky. Ovšem jak se stává stále populárnější, objevuje se kita v rukou známých osobností. To následně samozřejmě opět zvyšuje jejich oblibu, neboť se mnohem více dostanou do povědomí běžných lidí, a navíc fanoušci oné celebrity ji budou chtít napodobit.

odpočívající akita

Otázkou však je, zda je to skutečně dobře. Na jednu stranu je pravdou, čím je plemeno oblíbenější, tím více jedinců je chováno. To znamená větší možnost výběru při sestavování chovného páru a zvyšuje pravděpodobnost, že najdeme jedince, který přesně odpovídá našim představám. To samozřejmě chovatelé vítají.

Na druhou stranu je fakt, že i zde je potřeba zaplatit určitou cenu. Tou je v tomto případě to, že se do chovu pouští i lidé, kteří mají pramálo vědomostí o tom http://www.osel.cz/4870-maslo-zvysuje-hladinu-krevniho-tuku-mene-nez-rostlinne-oleje.html jak funguje genetika a jak sestavit dobrý chovný pár. Většinou jim stačí, že rodiče jsou šampioni výstav, o jejich předky se však příliš nezajímají.

akita v přírodě

A tak se i u akit začínají objevovat dědičné choroby a jiné problémy, které zkracují délku života plemene. Zvyšuje se také počet jedinců s nestandardní povahou, a to nikoliv v dobrém slova smyslu. Najít skutečně kvalitní štěně, pokud se tedy nedíváme pouze na povrchní hlediska, jako je počet výstavních titulů či vzhled, je navzdory zvyšující se populaci stále těžší.

Proto je dobré varovat před tím, aby celebrity své psy propagovali. Jistě, mají právo si pořídit plemeno, jaké chtějí. Ovšem neměly by jej používat jako módní doplněk a měly by být upřímné v tom, jaké vlastnosti dané plemeno má (i když to je pro každého majitele obtížné). Jinak totiž na plemeni napáchají více škody, než užitku, byť neúmyslně. Avšak jsou to psi, kdo tu cenu zaplatí.