Narodilo se nám miminko!

Tak jste se konečně dočkali! Celých devět měsíců jste se těšili na vašeho potomka, až nastala ta dlouho očekávaná chvíle a vaše miminko se doslova prodralo na svět. Je jedno, kdo zrovna byl přímo u porodu a jak jste se u porodu chovali, protože „výchova“ miminka začíná už dříve, než se vůbec narodí.
Připravujte se na příchod vašeho potomka postupně. A hlavně – když už je váš pokračovatel rodu v bříšku, maminko a tatínku, mluvte na něho, povídejte si s vašimi dětmi o jejich nové sestřičce nebo bratříčkovi, i když je ještě schovaný. Miminko je sice ukryté u maminky v bezpečí v bříšku, ale připravujte ho na to, že je očekávané s láskou a že se na něho všichni těšíte.miminko drží prst maminky.jpg
Maminky, nechejte své děti, aby vám pokládaly hlavičky na bříško, povídaly si s jejich sourozencem. Dejte svým dětem najevo, že jejich sourozenec je slyší a těší se na ně. Hlaďte své bříško a vyprávějte svému děťátku, co třeba zrovna děláte anebo že mu připravujete už výbavičku, zpívejte si. A hlavně – buďte v pohodě. Vždyť i vy sama na sobě poznáte, když jste v nepohodě, tak i vaše děťátko se vrtí a dělá neplechy. Kdežto, když jste v pohodě, je v klidu i vaše robátko.
Takže, nejen porodem, ale už početím nastává chvíle, kdy se děťátku můžete věnovat. A není nic krásnějšího než pocit, že když se narodí miminko, přichází na svět očekávané celou rodinou skvělý domov, svými sourozenci i vámi rodiči, a to s nezměrnou láskou.miminko ještě v bříšku u maminky.jpg
Je úžasné, když dovedete i vaše děti inspirovat tak, že se na příchod nového sourozence budou těšit. Nakupujte s nimi maličké oblečky, ukazujte jim na obrázcích, jak děťátko roste. Chce to ale trpělivost. Někdy se děti těší, ale pak zjistí, že příchodem nového tvorečka se svět točí jen kolem novorozence a ony jsou jaksi „bokem“.
Nenechejte své děti tomuto pocitu a snažte se je právě motivovat tak, aby se necítily ochuzeny narozením svého bratříčka nebo sestřičky.