Lichtenštejnsko vás ohromí svými velikány

Máte rádi hory, ať už je zdolávat po vlastních, nebo na ně vzhlížet z údolí? Čím skalnatější, tím lepší. Pak byste na svých toulkách neměli opominout navštívit malé Lichtenštejnsko. Oč menší je rozlohou, o to více láká nádhernou scenérii

Lichtenštejnských Alp. Ve svazích hor se nachází samotné vesnice, ze kterých je výhled na celé údolí s řekou Rýn.
 

Kravičky, kam oko dohlédne

Ale nejsou to jen velikány, čím vás tato země překvapí. Takový klid přerušovaný jen cinkotem zvonků všudypřítomných kravek, oveček a případně koz se těžko popisuje, to se musí zažít. Marně zde budete hledat fialovou krávu Milka, to budete muset k našim jižním sousedům, ale těch barev je zde taky nepřeberně – černá, šedá, bílá i klasická hnědá.

Krávy zde chovají i jako domácího mazlíčka na místo sekačky na trávy. Není žádnou výjimkou v zahradě vedle luxusní vilka se zaparkovaným sportovním autem vidět jednu či dvě kravky, které se pasou na před zahrádce vilky.
 

Pohádková země?

Nebudeme nalhávat, že za dovolenou v Lichtenštejnsku utratíte více, než když se vydáte na jih či východ Evropy. Není se čemu divit, že je zde dráž, neboť pro porovnání s naší ekonomickou situací:
•    průměrný plat prodavačky v obchodě se pohybuje kolem 3000 CHF,
•    míra nezaměstnanosti v Lichtenštejnsku je asi 1,5 %, tedy mezi nejnižšími v Evropě,
•    sídla velkého množství nadnárodních firem, jejichž poptávku po zaměstnancích místní obyvatelstvo nedokáže pokrýt,
•    daň z příjmu fyzických osob se zde pohybuje kolem 6 %.
 

Co nezapomenout navštívit?

A.     Hlavní město Vaduz – je to spíše taková vesnička s cca 6000 obyvateli, kde na malém náměstí shlédnete radnici i kostelík. Nad městem se tyčí zámek.
B.     Tiersenberga Malbun – jedna vesnička ve svazích hor a druhá je přímo lyžařské středisko.
C.     Cyklistickou stezku kolem řeky Rýn, kterým vede hranice mezi Lichtenštejnskem a Švýcarskem.
 
A náš závěrečný tip:Zajistěte si ubytování v sousedním Rakousku, kde je výrazně levněji a do Lichtenštejnska se jeďte jen podívat.