Jak stravou prospět svému zdraví

Množstvím rad a protichůdných informací je náročné se prokousat. Správná cesta jediná, je třeba být co nejblíže přirozenosti. Čím více je potravina průmyslově zpracovaná, tím více potenciálně neprospěšných látek obsahuje. Pokud máte rajčata, brambory a další zeleninu z vlastních zdrojů, máte vyhráno. Ale i pokud je nakupujete v supermarketu, pořád děláte lépe, než kdybyste kupovali předpřipravené hranolky. Stejně tak se nemusíte bát luštěnin, rýže, kvalitního masa, tedy všeho, co má jednosložkové složení. Pečivo, jídla obsahující mouku také zdraví neškodí, pokud se to s nimi nepřehání.

musli

Co tedy jíst nemůžu?
Dlouho démonizované tuky nejsou takové zlo, jak bylo dlouho prezentováno. Pro někoho mohou být náročnější na trávení, ale na váze většině lidí nepřidávají. Dnes je již zřejmé, že americká epidemie obezity začala právě při zavedení nízkotučných výrobků na trh. Jsou totiž výrazně doslazované. A zde se dostáváme k jádru problému. Ukazuje se, že za tloušťkou stojí cukry, nikoliv tuky. Nepomáhá ani náhrada sladidly, dokonce ani s medem není radno to přehánět. Jak tedy problém vyřešit? Ideální je si odvyknout od přeslazené chuti velké části jídel, cukr v kaších nahradit sušeným ovocem, najít alternativní recepty na pečení s menším množstvím cukru. Samozřejmě i ovocné cukry se musí konzumovat s mírou. Je ale těžší se jimi přejíst.
Vyhněte se také výrazně průmyslově upraveným potravinám plným barviv a konzervantů.

maliny

Co naopak prospívá…
Módním pojmem jsou v dnešní době tzv. „superpotraviny“. Může se jednat o různá semínka bohatá na zdraví prospěšné látky, či konkrétní druhy ovoce, zeleniny apod. Několik tipů na zdraví prospěšná jídla získáte zde . Naprosto zdraví můžete být i bez konzumace těchto potravin, ale když je jíst budete, velmi vám prospějí.
Závěrečná rada je tady následující – jezte s mírou, používejte zdravý selský rozum, vařte si doma a vše bude v pořádku!