Internet slaví 25 let

Je to až neuvěřitelná představa, že bychom dnes měli fungovat bez internetu. No schválně, dovedete si to představit? Nemít počítač ani chytrý telefon, který nám dnes a denně umožňuje surfovat po netu, zjišťovat informace, být v on-line spojení s přáteli, platit veškeré pohledávky, a nakoupit si, aniž bychom museli do obchodu.

Je až neuvěřitelné, že ještě před pár lety lidé přesně takto žili. Zprávy si četli v novinách, s přáteli byli ve spojení jedině tehdy, když se sešli, platby prováděli v bankovních domech, a nakupovali jedině v obchodech. Že si to dnes – zvláště mladší generace – nedovede ani představit? Skutečně tomu tak bylo. Přesně před 25 lety změnil internet zvyky Čechů. A my se teď půjdeme společně podívat do historie internetové sítě.

13. 2. 1992 – Ve výpočetním centru ČVUT v pražských Dejvicích se sešlo několik desítek lidí, kteří asistovali u prvního internetového připojení. Připojení zprovoznili pomocí pronajatého pevného telefonního okruhu, který vedl až z rakouského Lince. Sloužil jim k tomu sálový počítač IBM, který vážil něco přes tunu. Rychlost internetu tehdy byla 9,6 Kb/s, což je pro srovnání asi tisíckrát méně, než jsme zvyklí používat dnes.

Československo se tak stalo 39 zemí, která je připojena k internetu.

Rok 1992 – V tomto roce vyšel první článek se slovem „internet“ v Rudém právu.

Rok 1995 – Internet se stává veřejnou sítí. Do této doby měl pouze akademické využití v technologických oborech. O internet projevují zájem i soukromí zájemci, a v Praze byla otevřena první internetová kavárna.

Rok 1996 – Vznikají první webové stránky, a byl spuštěn vyhledávač Seznam.cz.

Rok 1998 – Březen byl vyhlášen Měsícem internetu. V jeho rozšíření však brání vysoká cena samotných počítačů i připojení. V tomto roce si také lidé mohou vyzkoušet první internetové bankovnictví.

Rok 2000 – Na internet se lidé mohli poprvé připojit ze svých mobilních zařízení.

Rok 2002 – Možnost připojení přes WIFI.

Rok 2009 – V Čechách se rozmohl Facebook.

Rok 2012 – Rozšířil se rychlý internet.

Nyní je k internetu připojena čtvrtina domácností. Internet velmi změnil životy a návyky většiny lidí v oblasti komunikace, zábavy, práce i nakupování.