Dětský zdravý jídelníček

1.       Svačinky

Studie posledních deseti let ukazují, že děti mezi šestým a patnáctým rokem přijímají o třetinu více kilojoulů v kaloriích, než kolik exkluzivně potřebují. Mohou za to nezdravé svačinky, ale také bufet a automaty na sladkost ve školách. Děti do věku asi dvanácti let jsou vysoce aktivní, proto je důležité jim dopřát jídla málo, ovšem velice často.

Čokoláda ovšem není úplně vhodná svačinka. Nejlepší je volit něco, co obsahuje tuky a bílkoviny, které děti potřebují pro růst. Důležitý je ale také dostatek draslíku a hořčíku, které podporují pozornost a vnímavost dítěte, a také snižují náchylnost k depresím v pozdějším věku. 
šunka chléb s vejci
2.       Neodměňujte dítě sladkostí

Pokud dítě něco udělá správně, třeba domácí úkol nebo dojí všechno jídlo, co mělo na talíři, neměli byste ho motivovat tím, že mu za odměnu dáte sladkost. Dítě se pak naučí, že když něco udělá, může si vzít čokoládu nebo bonbony, a to odporuje zdravému životnímu stylu. Dítě by mělo vědět, že sladkost je pro jeho tělo škodlivá.

3.       Jděte příkladem

Pokud chcete, aby dítě bralo zdravý životní styl vážně, musíte ho v prvé řadě dodržovat vy. Zapojte klidně i celou rodinu. Jezte zdravě hlavně vy a dítěti dopřávejte barevné zdravé dobrůtky ve formě ovoce a zeleniny.

4.       Nezakazujte sladkosti úplně

Není na škodu dítěti občas dopřát sladkost. Jednou nebo dvakrát týdně je to jistě prospěšné, například pokud dítě podléhá přílišnému stresu nebo pokud potřebuje příliš mnoho energie moc rychle.
lívanečky s ovocem

5.       Nejde jenom o kalorie

Neměli byste učit dítě, aby počítalo kalorie a hlídalo si příjem kilojoulů denně a kolik jich spálí, mohli byste v něm vyvolat obsesi, což není dobré v žádném věku, navíc v takto mladém. Dítě by ale mělo vědět, že  sladkosti nejsou pro jeho tělo zdravé a také byste mu měli vysvětlit proč. Jak mu to kazí zoubky a že bude tlustý a nemocný, pokud bude jíst nezdravě.