Co jsou rozumné investice

Za investice se většinou považuje něco, co má pozitivní přínos nebo prospěch z dlouhodobého hlediska. Běžně se mluví o investicích do nemovitostí, do umění, do cenných papírů.
 
Ale slovo investice má mnohem širší záběr. Investice je vklad (zpravidla finanční) do něčeho.
 předání peněz
A tudíž můžeme investovat do sebe, do dětí, do bydlení, do vzdělání, do sportu atp.
 
A ať už investujeme do čehokoli a kamkoli, můžeme investovat rozumně i nerozumně. Je pravdou, že posouzení toho, zda jde o dobrou nebo nedobrou investici není vždy obecně platné. Záleží na celkové situaci. Pro někoho může být rozumnou investicí investice do auta a pro někoho jiného to může být velmi velmi nerozumné.
 
Vždy totiž záleží na tom, v jaké životní situaci se člověk právě nachází, o co usiluje a kam kráčí.
 
Když se vrátíme  k výše uvedené investici do auta, pokud potřebuji auto pro práci a tudíž mi bude i vydělávat, vyplatí se mi na něj i půjčit, nebo ho vzít na leasing. Pokud ho budu mít jen pro své potřeby a budu do něj pouze investovat, potom už je půjčka opravdu na zvážení. Pokud na něj mám, pomůže mi s péčí o děti, nákupy, cestováním, pak je to samozřejmě investice, která zlepší kvalitu mého života. V krátkosti se dá říci, že při zvažování je třeba vždy brát v úvahu celkový přínos. Pokud mi auto sice zjednoduší život na jedné straně, ale třeba jeho splácení mě omezí na straně druhé, potom záleží čistě na tom, jestli je větší přínos nebo omezení.
 
Rozumných investic může být spousta. Např. šaty, ve kterých se budeme cítit výborně a proto budeme milejší, příjemnější a bude se nám lépe i pracovat. Je třeba si uvědomit, že vlastně každá koruna, kterou vydáváme je určitou investicí. Co za ní dostaneme? Když koupíme dárek, dostaneme možná jen dobrý pocit, nebo rozzářené oči a úsměv obdarované osoby. A i to může do našeho života přinášet nové rozměry, radost a kvality.
 kreditní karta u nákupu
Jak každou – malou i velkou investici zhodnotit?
 
Přinese prospěch z dlouhodobého hlediska? Nebo udělá radost jen pro jeden večer a nikam nás v životě neposune? Čím více investujeme do těch věcí, které nám přinesou dlouhodobý prospěch, tím kvalitnější život ve finále máme.