Těstoviny na každý talíř

Mimo mouky z pšenice a vody obsahují těstoviny také některé přídavné látky, které jsou v nich přidané k obarvení nebo ochucení. Těstoviny se vaří obvykle v osolené vodě a nechávají několik minut odstát přiklopené poklicí.
Těstoviny se dělí na vaječné a bezvaječné.

Těstoviny mohou být ale také rozděleny podle jiných surovin, ze kterých jsou vyrobeny. Jsou to těstoviny:
·         Semolinové
·         Celozrnné
·          Pšeničné  
·         Špaldové
·         Ječné
·         Žitné
·         Z bezlepkové mouky
·         Pohankové, k
·         Kukuřičné
·         Rýžové

Odkud k nám přišly?

Původem jsou těstoviny z Itálie. O těstovinách se můžeme dočíst již v knize pocházející z 1. století n. l., známé jako Apiciova kniha. Apicius žil v době císaře Tiberia. Je zde popsána úprava těstovin jako lasagne, kdy se těstoviny obloží sekaným masem nebo rybami.

Další starý zachovalý popis o úpravě těstovin pochází z dvanáctého století. Zde se Gugliemo di Malavelle jal popisovat hostinu, kde se podávaly těstoviny v omáčce. Jednou z úprav, jak připravovat těstoviny jsou těstoviny plněné.

Plněné těstoviny

Ty nejznámější se nazývají Tortellini
Jsou to těstovinové taštičky mající tvar kroužku. Bývají naplněny masem, nebo sýrovou náplní. Tortellini je slovo původem z Itálie a v překladu znamená „Malý koláček“ Jsou to semolinové těstoviny s různými náplněmi, které mohou být masové, sýrové, šunkové, houbové, nebo i špenátové.

Dalšími plněnými těstovinami jsou Ravioli
Mají podobu těstovinových taštiček čtverečkového tvaru.  Ravioli pochází z Italského slova „zabalit“. Jsou to semolinové těstoviny v podobě čtverečku. Jsou plněnymasovou náplní.

Dalšími plněnými těstovinami jsou Cappelleti
Tyto plněné těstoviny mají tvar malých kloboučků.

Známé plněné těstoviny jsou také Canelloni.
Jsou to závitky z nudlového těsta, které jsou plněny rozličnými náplněmi. Mají tvar dutého válečku a plní se převážně sýrem, nicotou, špenátem nebo mletým masem.