Nežijeme za výlohou

Jsou věci, které v bytě být mohou a nemusejí. Záleží na tom, jak na to majitel nahlíží anebo kde se dům či byt nachází. Takovou věcí, kterou je možné postrádat, jsou určitě záclony. A tady právě záleží na tom, jestli okna bytu míří do ulice a my bychom se cítili jako za výkladní skříní.

V tom případě je toto okenní zakrytí určitě nezbytné.

–         Dříve naše babičky záclony háčkovaly nebo pletly ručně.
–         Bylo to takové vysvědčení o tom, jak je která hospodyňka zručná.

V naší uspěchané době si neumím představit, že by některá novomanželka několik hodin denně trávila s háčkem v ruce a snažila se vybavit svým uměním celý byt. A ani to není třeba. Možností, jak se schovat před zvědavými zraky kolemjdoucích, je spousta.

Inspirace z Japonska

Posledním trendem jsou japonské stěny. Je to zajímavý dekorační prvek, který má využití v celém bytě. Do horní části okna se namontuje kolejnička, do které se zavěsí panelové závěsy. Vypadá to trochu jako obrácená široká žaluzie. Využití je však mnohem širší.

V malém bytě
·        oddělení pracovního prostoru od obývacího
·        rozdělení ložnice a dětského pokoje
·        oddělení toalety v koupelně

V bytě s velkými místnostmi
·        rozdělení kuchyně a jídelního koutu
·        obývací pokoj se může večer proměnit na koutek s televizí pro jednoho a koutek s knihou pro druhého

Nemusíte se bát, že závěsy budou vypadat dobře jen z lícové strany a rubová bude horší. I to je u japonských stěn vychytané. Z jedné strany pozitiv z druhé strany negativ. Jednu nevýhodu jsem, ale přeci jen našla. V bytě s malými dětmi je nebezpečí, že stěnou projdou.
Jinak je ale tento styl, který je inspirován japonskými venkovskými domy, kde jejich obyvatelé sázeli hlavně na jednoduchost, uhlazenost a flexibilitu, velice výhodný a vkusný. Interiér se může kdykoli, během okamžiku, zmenšit anebo zvětšit.