Není smlouva jako smlouva

Velké novinky v oblasti povinného ručení přicházejí rok co rok, mnozí z nás se v široké nabídce pojišťoven ani nevyznají, mnozí z nás ani nevědí, že by mohli v této oblasti pojištění ušetřit.

Bez smlouvy ani krok
Snad každý řidič ví, že bez povinného ručení nesmí s autem na silnici. Platí to pro každého, kdo sedne za volant. A je jedno, že si auto třeba jen na jeden den půjčíte. V takovém případě byste si měli ověřit, že je vůz pojištěný. Ve vozidle, které nemá sjednáno pojištění, se jezdit nevyplácí. Smlouvu musí mít dokonce i auta, která na pozemní komunikaci třeba jen parkují.

Povinné ručení
Nebo také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je vlastně smluvní pojištění odpovědnosti, jehož účelem je pojištění zdraví a majetku třetí osoby, které byla způsobena škoda zapříčiněná provozem vozidla. Podmínky tohoto pojištění jsou upraveny zákonem.

Havarijní pojištění
Toto pojištění je pro majitele motorových vozidel dobrovolné. Řidiči si ho jednávají především proto, aby si minimalizovali rizika na jejich vozidle. Pojištění většinou zahrnuje pojistná nebezpečí typu havárií, odcizení vozidla, vandalismus nebo i živelné pohromy. Záleží pak na každém, které body si do pojištění chce zahrnout.

Srovnávejte
Pojišťoven je dnes celá řada, a pojištění, které nabízejí, ještě více. Je proto dobré před uzavřením smlouvy sledovat trh i nabídky, abyste si vybrali nejvýhodnější pojištění a neplatili zbytečně peníze za něco, co nevyužijete. Dnes také fungují srovnávače, které za vás udělají většinu práce.

Stačí na internetu zadat parametry automobilu, i jaká rizika chcete pojistit, a srovnávač vám sám vyjede tabulku nejvýhodnějších pojištění. Nezapomínejte však, že nejlevnější není vždy nejvýhodnější.
Pokud jste si právě koupili nový nebo ojetý vůz, i zde platí pravidlo, že ho musíte nejprve pojistit, a teprve potom s ním můžete z prodejny odjet. Pojištění motorových vozidel dnes však již nabízí každý prodejce aut, takže nemusíte řešit, kdy a kde si toto pojištění sjednáte.