Méně je někdy více

V dnešním vyspělém světě takřka nikomu nic nechybí. A naše děti? Ty si každý rodič hýčká, a tak to snad v každé rodině s dětmi vypadá podobně – autíčka, panenky, plyšáci, kostky z lega…. Dětské pokojíčky jsou přeplněné, a v obležení je dokonce i koupelna s obývákem.

I přesto, že hračky jsou důležité při formování budoucnosti dítěte, stimulují jeho vývoj a poznávání světa, je moudré to s jejich množstvím nepřehánět.

Rodiče chtějí své děti potěšit, což je pochopitelné, ale jejich přemíra je většinou výsledek rodičovského pocitu viny z toho, že hodně pracují a že mají na své děti málo času. Přemíra hraček je taková náplast na špatné svědomí a na lítost, že se svými dětmi netráví více času.

My jsme neměli za své dětství ani desetinu hraček, než co mají naše děti teď. A možná si ani nevšímáme, že si s nimi děti neumí pořádně hrát. Snad platí nepsané pravidlo, že čím více hraček, tím méně skutečného hraní.

Příliš mnoho hraček totiž vytvoří jakýsi chaos, který kluky a holčičky dostane do stresu, a tedy daleko od příjemného hravého nastavení.

Děti jsou podrážděné a vzteklé.Stres u nich vzniká právě proto, že nevědí, se kterou hračkou si hrát dříve. Proto je lepší zbavit se zbytečných věcí a polovinu dobrých hraček schovat třeba s tím, že je po několika týdnech nebo měsících vyměníme.

Nejlepší hračka pro dítě jsou jeho rodiče. Hraní si s dospělými, napodobování jejich činnosti, používání ke hře věcí, které lze použít k vaření, uklízení, stavění nebo zahradničení, to se dětem líbí nejvíce.  A pokud se rodiče do hry zapojí, je to pro děti obrovské plus. Určitě je to mnohem lepší, než různé komplikované hračky a vymoženosti, kterým děti ani pořádně nerozumí.

Výhody, proč je rozumné dětem omezit počet hraček:

Ø  Naučí se kreativnosti a myslet tvůrčím způsobem.
Ø  Zvýší se jejich soustředěnost a déle udrží pozornost.
Ø  Vytvoří si lepší sociální dovednosti a budou snadněji navazovat přátelské vztahy.
Ø  Budou si svých věcí více vážit.
Ø  Budou mít větší zájem o knihy, malování, psaní a umění.
Ø  Budou vynalézavější.
Ø  Budou mít větší vytrvalost.
Ø  Nebudou sobecké.

Pokud se tedy rozhodneme snížit doma počet nepotřebných hraček, a nemáme ve svém okolí nikoho, komu udělaly radost, můžeme je dát do kontejnerů na textil, nebo odnést charitě či do dětského domova.