Jak naučit nemluvně plavat?

Dítě vždycky učíme plavat pomocí dětských plaveckých pomůcek, jako je kruh nebo rukávky. Ovšem ani jedno není vhodné. Proč? Kruhem může dítě propadnout nebo se převrátit, rukávky brání pohybu a navíc dítě neudrží ve splývavé poloze.
táta učí nemluvně plavat
Rukávky vytahují dítě nahoru za ruce, kromě toho není s rukávky možné připažit a stejně jako kruh i rukávky brání dítěti ve volném pohybu. Navíc pokud jsou rukávky přefouknuté, může se lehce stát, že se dítěti, hlavně miminkům, nebudou dokrvovat ruce.

Co se naopak při výuce doporučuje používat?

–          Pásek s pěnovými podpůrnými plováky
Kojenec drží správnou polohu těla. Můžete ho zapnout na zádech, ale také i na bříšku. Dítě může volně hýbat všemi končetinami podle potřeby a je nadnášené na správném místě, tedy na bříšku tak, aby bylo ve splývavé poloze.
naučit nemluvně plavat
JAK PÁSEK POUŽÍVAT: nasaďte ho miminku na suchu, a to okolo bříška a spodní části boků. Utáhněte jej, ale ne tak, aby se zařezával do pokožky miminka. Pěnové díly musejí směřovat od dítěte do prostoru a ven z vody. Pokud chcete plavat na zádech, dejte pás na bříško, pokud chcete plavat na bříšku, pás zapněte na zádech.

–          Plavky, které mají všitý polystyren
Tento druh pomůcky dítě správně nadnáší a také je drží ve správné poloze nad hladinou. Dítě se v těchto plavkách může volně pohybovat. Navíc plováky všité v látce můžete regulovat, a to podle velikosti a váhy miminka.

–          Plavecká deska
Je to jedna z nejčastěji používaných pomůcek při snaze naučit děti plavat. Pomáhá tělu dítěte držet se ve správné poloze. Nejlepší je deska pěnová s otvory na prsty.

JAK DESKU POUŽÍT: Deska leží na hladině a dítě by se mělo této desky držet. Pokud je dítě na bříšku, bradu má ve vodě a ruce natažené. To je vhodné pro větší děti, nikoli pro miminka.
 

Kdy naučit dítě plavat?

Hned od jeho narození. Dítě je lepší plavec než vy, bylo ve vodě devět měsíců. Není třeba se nějak extrémně obávat. Žádné narozené dítě se vody nebojí, tento strach vzniká až v pozdějším věku.