Jak má vypadat parkovací stání pro auto?

1.      Výběr vzhledu

Pokud si vybíráte dlažbu na parkoviště, orientujte se na tmavé odstíny. Na bledých velmi rychle postřehnete tmavé šmouhy od pneumatik i bez drsného brzdění. Nejčastěji se používá beton. Disponuje množstvím tvarů i barevných variant. Dokonce celkem obstojně imituje přírodní kámen. Negativem je vysoká míra nasákavosti. Proto nepočítejte s pěkným zatravněním, ani pokud použijete betonové zatravňovací dlaždice. Přírodní kámen má ještě vyšší životnost a jeho nasákavost je přímo úměrná vlastnostem konkrétního kamene. Používá se i zámková dlažba. Asi nejméně nákladnou záležitostí bude štěrková plocha a říční kamenivo. Například vedle trávníku působí přirozeněji než beton a kdykoliv jej můžete vyměnit nebo doplnit.
prorostlé čtverce

2.      Zatravňovací tvárnice

Milovníky zeleně potěší zatravňovací deska z plastu namísto betonu. Míra ozelenění se při nich pohybuje až na úrovni 95 procent. Přičemž u betonu je to kolem 25 procent právě díky snížené vláze. Příprava podkladu pod desku se neliší od dlažby. Stačí odkopat zeminu, zhutnit podklad, přidat drcený štěrk. Beton se nepoužívá, pouze povrchová štěrková drť s frakcí čtyři až osm milimetrů, na kterou se poklade zatravňovací tvárnice a vysype se hlínou. Pak stačí už jen vysadit trávu.
vůz před domem

3.      Různorodé konstrukce

Pokud tvoříte stání na víkendové chatě, obejdete se i bez přístřešku. Pokud budujete alternativu dlouhodobého parkování u domu, zastřešení by mělo být jeho součástí. Nejen s praktickou, ale také s estetickou hodnotou. Nejdominantnějším prvkem přístřešku je střecha. Používá se klasická sedlová nebo valbová. Dalším typem je pultová – šikmá střecha. Vhodná je nejen do volného prostoru, ale i na zúžená místa, pokud chcete mít přístřešek těsně u domu. Jednou stranou se střecha může upínat přímo na pevnou stavbu. Přístřešek lze zastřešit klasickým asfaltovým šindelem, taškou, plechem nebo sklem.

4.      Klasika a moderna

Klasickým materiálem na stavbu přístřešků je stále dřevo. Jde o tradiční prvek, který se hodí k moderním i starším domům. Pokud zvolíte kvalitního výrobce a kvalitní materiály, péče se omezí na přemalování přibližně jednou pět až deset let. Mezi mimořádně pevné a odolné materiály patří moderně působící galvanizovaná ocel a hliník, přístřešky z nich jsou prakticky bezúdržbové.