Dřevo je trendy

Dřevo je vděčný materiál pro rekreační i trvalé stavby, proč jej tedy nevyužít pro moderně vyvedené mobilheimy. Jenže. Dřevěné mobilní domy by měly splňovat podmínku snadné přemístitelnosti – jsou přece mobilní. Čím nižší hmotnost, tím snazší přemístitelnost. Na druhou stranu dřevěný srub je bytelná, zemitá stavba, dřevo přece jen něco váží. Tento rozpor lze vyřešit využitím dřeva na vnitřním i vnějším povrchu, a mezivrstvu vyplnit lehkými izolačními materiály. K zateplení se používají například chytré stříkané pěny, které vytvoří homogenní tepelnou i hlukovou izolaci.

Na vnější plášť je možné použít půlkulatinu, mobilheim potom může vypadat na první pohled jako masívní dřevěný srub. I na druhý. Ale také může mít například podobu moderní dřevostavby s modřínovou fasádou. Interiér z dřevěných palubek jen umocní celkový dojem.

Dřevo je vždy „pravé“. Proto dřevostavby působí přirozeně, živě a přitom solidně. Doplněné obezdívkou nemusejí být k rozeznání od poctivě podezděné rekreační chaty.

Dřevěné mobilní domy s fasádou z půlkulatiny nebo trámků jsou v oblibě v kempech, v chatových osadách, na letních dětských táborech. Vždy zapadnou do biotopu lesa, v krátkém čase získají přirozenou patinu. Jsou trvanlivé a snadno udržovatelné. Stačí jednou za pár let ošetřit nátěrem.

Trámovou fasádu chaty či domu lze doplnit navazující dřevěnou terasou, dokonce krytou, a zvětšit tak prostor objektu. Chata s terasou představuje komfort.
Pokud máte k dispozici zasíťovaný pozemek a v dohledné době nemáte v plánu investovat do projektu a výstavby trvalého domu, je pro vás například mobilheim s vnějším modřínovým obkladem a posuvnými francouzskými okny mnohem levnější a rychlejší variantou. Přivezete, napojíte na sítě a bydlíte. Kdoví, možná se vám nakonec do cihlového domu nebude chtít.